zmień kontrast
A+  A-

AKTUALNOŚCI

aktualnosci
2019-12-18 | Mikrorachunek podatkowy - obowiązek dla każdego podatnika od 01.01.2020 r.

Szanowni Państwo,

informuję, że od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z art. 61b § 1 do Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), każda wpłata podatku VAT, CIT i PIT, a także niepodatkowych należności budżetowych (odsetki od zobowiązań podatkowych) będzie dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).

W związku z tym, od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik zobowiązany jest wpłacać swoje zobowiązania podatkowe z tytułu podatku VAT, CIT i PIT na przypisany mu indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy.

Obecne rachunki urzędów skarbowych do wpłat VAT, PIT, CIT mają być aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłaty należało będzie dokonywać tylko na mikrorachunek podatkowy.

Każdy z nas jest przynajmniej płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), co oznacza, że mamy obowiązek posiadania mikrorachunku podatkowego i rozliczania się z tytułu tego podatku przy wykorzystaniu tego rachunku.

Więcej informacji mozecie Państwo uzyskać na stronie internetowej pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/

Wygenerować mikrorachunek możecie Państwo wchodząc na stronę: podatki.gov.pl i po podaniu nr PESEL zostanie taki rachunek wygenerowany.

Projekt i realizacja: Serwkom Sp. z o.o.